Image may differ from original
Seagate 2E7172-501 | Barracuda Compute 1TB SATA 6GB/s 5400RPM 128MB Cache 2.5-inch Internal Hard Drive
|
Part No
|
2E7172-501
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
Call For Price
|
|
Condition
|
Refurbished
|
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- Seagate 2E7172-501 | Barracuda Compute 1TB SATA 6GB/s 5400RPM 128MB Cache 2.5-inch Internal Hard Drive
- Boost your system storage and performance with this Seagate 2E7172-501 | Barracuda Compute 1TB SATA 6GB/s 5400RPM 128MB Cache 2.5-inch Internal Hard Drive. Get it today from Goto Direct at a great price.
Technical Documents:
General Information:
| Product Line | Barracuda Compute |
|---|---|
| Model | ST1000LM048 |
| Product Type | Hard Drive |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Retail |
Technical Information:
| Storage Capacity | 1 TB |
|---|---|
| Spindle Speed | 5400 |
| Interface | 6Gb/s SATA |
| Hard Drive Cache | 128 MB |
| Drive Type | Internal |
| Disk Format | 512 |
| Device Supported | Notebook |
Physical Characteristics:
| Form Factor | 2.5" |
|---|---|
| Height | 7.0 mm |
| Width | 69.85 mm |
| Depth | 100.35 mm |
| Weight | 90 g |
Compliance Standards:
| Green Compliance |
|
|---|
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers