Image may differ from original
Dell 338-BENB | Xeon E5-4640 V2 10 Core 2.20GHz LGA 2011-3 20 MB L3 Processor
|
Part No
|
338-BENB
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
In Stock
|
|
Condition
|
Refurbished
|
$236.07
$221.91Free ground shipping within US up to 10lbs
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- Dell 338-BENB | Xeon E5-4640 V2 10 Core 2.20GHz LGA 2011-3 20 MB L3 Processor
- Enhance your computing power with the Dell 338-BENB | Intel Xeon 10 Core E5-4640V2 2.2GHz 20MB L3 Cache 8GT/S QPI Speed Socket FCLGA2011 22nm 95W Processor. Purchase from Goto Direct and take advantage of our fantastic discounts and special deals now!
- UPC: 849064011405
General Information:
| Model | E5-4640 V2 |
|---|---|
| Product Line | Xeon |
| Product Type | Processor Upgrade |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | OEM |
Technical Information:
| Processor Manufacturer | Intel |
|---|---|
| Processor Core | Deca-Core (10-Core) |
| Clock Speed | 2.20 GHz |
| Overclocking Speed | 2.70 GHz |
| QuickPath Interconnect (QPI) | 8 GT/s |
| L2 Cache | 2.5 MB |
| L3 Cache | 20 MB |
| Processor Bit | 64-bit |
| Lithography | 22 nm |
| Processor Socket | FCLGA2011 |
| Processor Code | Ivy Bridge EP |
| Device Supported | Server System |
Physical Characteristics:
| Width | 52.5 mm |
|---|---|
| Depth | 45 mm |
Power Description:
| Thermal Specification | 75 °C |
|---|---|
| Thermal Design Power | 95 W |
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers