Image may differ from original
Seagate 9YP142-022 | BarraCuda 7200.12 500GB 3.5" 6GB/s SATA NCQ 7200RPM 16MB Cache Desktop Hard Drive
|
Part No
|
9YP142-022
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
In Stock
|
|
Condition
|
Refurbished
|
$115.79
$110.00Free ground shipping within US up to 10lbs
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- Seagate 9YP142-022 | BarraCuda 7200.12 500GB 3.5" 6GB/s SATA NCQ 7200RPM 16MB Cache Desktop Hard Drive
- Empower your legacy setups with the Seagate 9YP142-022 | 500GB 7200RPM SATA 6GB/s 3.5-inch Internal Hard Drive, offering reliable data storage for your vintage projects. Get this remarkable drive from Goto Direct and check out our collection for affordable vintage tech solutions!
Technical Documents:
General Information:
| Product Line | BarraCuda 7200.12 |
|---|---|
| Model | ST3500413AS |
| Product Type | Hard Drive |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Retail |
Technical Information:
| Storage Capacity | 500 GB |
|---|---|
| Spindle Speed | 7200 |
| Interface | 6Gb/s SATA |
| Hard Drive Cache | 16 MB |
| Drive Type | Internal |
| Disk Format | 512 |
| Device Supported |
|
Physical Characteristics:
| Form Factor | 3.5" |
|---|---|
| Height | 20 mm |
| Width | 101.6 mm |
| Depth | 146.99 mm |
| Weight | 0.54 kg |
Compliance Standards:
| Green Compliance |
|
|---|
Miscellaneous:
| Product Disclaimer! |
This product is a model part. Upon ordering, you will receive a generic model part. However, if you are seeking a specific part number within the same model range, please specify it to avoid any inconvenience. |
|---|
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers