Image may differ from original
Linksys LGS124P01 | 24 x Ports PoE+ 10/100/1000Base-X Rack-mountable Unmanaged Gigabit Ethernet Network Switch
Description:
- Linksys LGS124P01 | 24 x Ports PoE+ 10/100/1000Base-X Rack-mountable Unmanaged Gigabit Ethernet Network Switch
Technical Documents:
General Information:
| Model | LGS124P |
|---|---|
| Product Type | Layer 2 Switch |
| Package Type | Retail |
| Package Quantity | 1 |
Interfaces/Ports:
| Number of Network Ports/Expansion Slots |
|
|---|---|
| Total Number of Network Ports | 24 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Media Standard | Twisted Pair |
| Manageable | No |
| Layer Supported | 2 |
Power Description:
| PoE/PoE+/PoE++ Supports | Yes |
|---|---|
| Power Source | Power Supply |
| Power Input | AC-Input |
Physical Characteristics:
| Form Factor | Rack-mountable |
|---|---|
| Height | 44 mm |
| Width | 440 mm |
| Depth | 200 mm |
| Weight | 2.76 kg |
Compliance Standards:
| Green Compliance |
|
|---|
Miscellaneous:
| Additional Features |
|
|---|
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers