Image may differ from original
Intel E5-2603V3 | Xeon E5-2603 V3 6 Core 1.60GHz LGA 2011-3 15 MB L3 Processor
|
Part No
|
E5-2603V3
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
In Stock
|
|
Condition
|
Refurbished
|
$143.86
$136.67Free ground shipping within US up to 10lbs
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- Intel E5-2603V3 | Xeon E5-2603 V3 6 Core 1.60GHz LGA 2011-3 15 MB L3 Processor
- Enhance your computing power with the Intel E5-2603V3 | Xeon E5-2603 v3 6 Core 1.60GHz 6.40GT/s QPI 15MB L3 Cache Processor. Purchase from Goto Direct and take advantage of our fantastic discounts and special deals now!
General Information:
| Model | E5-2603 V3 |
|---|---|
| Product Line | Xeon |
| Product Type | Processor |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Retail |
Technical Information:
| Processor Manufacturer | Intel |
|---|---|
| Processor Core | Hexa-Core (6-Core) |
| Clock Speed | 1.60 GHz |
| QuickPath Interconnect (QPI) | 6.4 GT/s |
| L2 Cache | 1.5 MB |
| L3 Cache | 15 MB |
| Processor Bit | 64-bit |
| Lithography | 22 nm |
| Processor Socket | FCLGA2011 |
| Processor Code | Haswell |
| Device Supported | Server System |
Physical Characteristics:
| Width | 52.5 mm |
|---|---|
| Depth | 45 mm |
Power Description:
| Thermal Specification | 72.8 °C |
|---|---|
| Thermal Design Power | 85 W |
Certification Standard:
| Green Compliance | WEEE |
|---|
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers