Image may differ from original
Intel SRF9C | Xeon Gold 6238T Docosa-core (22 Core) 1.90 GHz 30.25 MB L3 cache Socket FCLGA3647 server Processor
|
Part No
|
SRF9C
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
Call For Price
|
|
Condition
|
Refurbished
|
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- Intel SRF9C | Xeon Gold 6238T Docosa-core (22 Core) 1.90 GHz 30.25 MB L3 cache Socket FCLGA3647 server Processor
- Dive into next-level processing with the Intel SRF9C | Xeon Gold 6238T Docosa-Core 1.90 GHz LGA3647 Processor, crafted for high-performance computing. Browse this exceptional powerhouse from Goto Direct and buy from us for a discounted price that keeps your wallet happy!
General Information:
| Model | Gold 6238T |
|---|---|
| Product Line | Xeon |
| Product Type | Processor |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Retail |
Technical Information:
| Processor Manufacturer | Intel |
|---|---|
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Processor Core | Docosa-Core (22-Core) |
| Clock Speed | 1.90 GHz |
| Overclocking Speed | 3.70 GHz |
| L2 Cache | 22 MB |
| L3 Cache | 30.25 MB |
| Processor Bit | 64-bit |
| Lithography | 14 nm |
| Processor Socket | Socket LGA-3647 |
| Processor Code | Cascade Lake |
| Device Supported | Server System |
Physical Characteristics:
| Width | 76 mm |
|---|---|
| Depth | 56.5 mm |
Power Description:
| Thermal Specification | 90 °C |
|---|---|
| Thermal Design Power | 125 W |
Certification Standard:
| Green Compliance | WEEE |
|---|
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers