Image may differ from original
HP J5S44AV | 8GB Kit (2x4GB) DDR3-1600MHz PC3-12800 Non-ECC Unbuffered SODIMM CL11 2Rx8 1.35V 204-Pin Memory
|
Part No
|
J5S44AV
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
In Stock
|
|
Condition
|
Refurbished
|
$124.39
$118.17Free ground shipping within US up to 10lbs
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- HP J5S44AV | 8GB Kit (2x4GB) DDR3-1600MHz PC3-12800 Non-ECC Unbuffered SODIMM CL11 2Rx8 1.35V 204-Pin Memory
- Upgrade your laptop with the HP J5S44AV | 8GB (2x4GB) DDR3 SO-DIMM non ECC PC3-12800 1600MHz Memory, designed for reliable speed and performance. Available now at GotoDirect.com.
Technical Information:
| Number of Modules | 2 x 4 GB |
|---|---|
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Standard | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | DDR3-1600MHz |
| Bus Type | PC3-12800 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| RAM Genre | SODIMM |
| CAS Latency | CL11 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Pins | 204-Pin |
| Memory Rank | Dual Rank x 8 (2Rx8) |
| Device Supported | Notebook |
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers