Image may differ from original
HP JL809A#ABA | Aruba Instant On 1960 48 x Ports 10/100/1000 PoE + 2 x Ports 10 Gigabit SFP+ + 2 x Ports 100/1000/10GBase-T Rack-Mountable Layer 3 Managed Gigabit Ethernet Network Switch
Description:
- HP JL809A#ABA | Aruba Instant On 1960 48 x Ports 10/100/1000 PoE + 2 x Ports 10 Gigabit SFP+ + 2 x Ports 100/1000/10GBase-T Rack-Mountable Layer 3 Managed Gigabit Ethernet Network Switch
- Optimize your network infrastructure with the HP JL809A#ABA | Aruba Instant On 1960 48 x Ports 10/100/1000 PoE + 2 x Ports 10 Gigabit SFP+ + 2 x Ports 100/1000/10GBase-T Rack-Mountable Layer 3 Managed Gigabit Ethernet Network Switch, engineered for efficiency, stability, and consistent performance. Ideal for professional and business setups. Buy trusted network switches now at Goto Direct.
- UPC: 190017522906
General Information:
| Product Line | Instant On 1960 |
|---|---|
| Product Type | Layer 3 Switch |
| Package Type | Retail |
| Package Quantity | 1 |
Interfaces/Ports:
| Number of Network Ports/Expansion Slots |
|
|---|---|
| Total Number of Network Ports | 52 |
| Number of Expansion Slots | 2 |
| Expansion Slots Details | SFP+ |
| Modular Expansion | Yes |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| Network Technology |
|
| Media Standard |
|
| Manageable | Yes |
| Layer Supported | 3 |
Power Description:
| PoE/PoE+/PoE++ Supports | Yes |
|---|---|
| Power Source | Power Supply |
| Power Input | AC-Input |
Physical Characteristics:
| Form Factor | Rack-mountable |
|---|---|
| Height | 43.95 mm |
| Width | 442.5 mm |
| Depth | 402.75 mm |
| Weight | 10.8 lbs |
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers