Image may differ from original
Ubiquiti UAP-AC-LR-US-LN | UniFi IEEE 802.11ac 2.4GHz/5GHz 1300Mbps 1 x RJ-45 Port GbE Gigabit Ethernet Internal Antenna Wireless Access Point
|
Part No
|
UAP-AC-LR-US-LN
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
In Stock
|
|
Condition
|
Refurbished
|
$200.45
$182.41Free ground shipping within US up to 10lbs
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- Ubiquiti UAP-AC-LR-US-LN | UniFi IEEE 802.11ac 2.4GHz/5GHz 1300Mbps 1 x RJ-45 Port GbE Gigabit Ethernet Internal Antenna Wireless Access Point
General Information:
| Product Line | UniFi AP |
|---|---|
| Model | UAP-AC-LR |
| Product Type | Wireless Access Point |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Retail |
Wireless Specification:
| Wi-Fi Standard | IEEE 802.11ac |
|---|---|
| Total Wireless Transmission Speed | 1317 Mbit/s |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| ISM Frequency | 2.4 GHz |
| UNII Frequency | 5 GHz |
| Number of Total Antennas | 1 |
| Number of Interior Antennas | 1 |
| Antenna Gain | 3 dBi |
| Antenna Range | 2000 sq. ft |
| MIMO Technology | Yes |
Interfaces/Ports:
| Number of Ethernet LAN Ports (RJ-45/SFP/SFP+) | 1 |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| PoE/PoE+/PoE++ Supports | Yes |
| PoE Power Distribution Port | Yes |
Physical Characteristics:
| Form Factor |
|
|---|---|
| Width | 6.92 Inches |
| Depth | 1.70 Inches |
| Diameter | 6.92 Inches |
| Weight | 240 g |
Power Description:
| Power Source | PoE |
|---|
Compliance Standards:
| Green Compliance |
|
|---|
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers