Image may differ from original
IBM 00AL138 | Xeon E5-2603 V2 4 Core 1.80GHz LGA 2011 10 MB L3 Processor
|
Part No
|
00AL138
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
In Stock
|
|
Condition
|
Refurbished
|
$141.98
$129.20Free ground shipping within US up to 10lbs
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- IBM 00AL138 | Xeon E5-2603 V2 4 Core 1.80GHz LGA 2011 10 MB L3 Processor
- Performance meets affordability with the IBM 00AL138 | Intel Xeon Quad Core E5-2603V2 1.8GHz 10MB L3 Cache 6.4GT/s QPI Speed Socket FCLGA-2011 22nm 80W Processor, a reliable choice for your computing needs. Get this powerful processor from Goto Direct at a discounted price and enhance your system's potential today!
- UPC: 883436462914
General Information:
| Model | E5-2603 V2 |
|---|---|
| Product Line | Xeon |
| Product Type | Processor Upgrade |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | OEM |
Technical Information:
| Processor Manufacturer | Intel |
|---|---|
| Processor Core | Quad-Core (4-Core) |
| Clock Speed | 1.80 GHz |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 10 MB |
| Processor Bit | 64-bit |
| Lithography | 22 nm |
| Processor Socket | FCLGA2011 |
| Processor Code | Ivy Bridge EP |
| Device Supported | Server System |
Physical Characteristics:
| Width | 52.5 mm |
|---|---|
| Depth | 45 mm |
Power Description:
| Thermal Specification | 71 °C |
|---|---|
| Thermal Design Power | 80 W |
Certification Standard:
| Green Compliance | WEEE |
|---|
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers