Image may differ from original
IBM 00ML950 | Xeon E7-4809 V3 8 Core 2.00GHz LGA 2011 20 MB L3 Processor
|
Part No
|
00ML950
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
In Stock
|
|
Condition
|
Refurbished
|
$235.96
$214.72Free ground shipping within US up to 10lbs
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- IBM 00ML950 | Xeon E7-4809 V3 8 Core 2.00GHz LGA 2011 20 MB L3 Processor
- Elevate your system capabilities with the IBM 00ML950 | Intel Xeon 8 Core E7-4809V3 2.0GHz 20MB L3 Cache 6.4GT/s QPI Speed Socket FCLGA-2011 22nm 115W Processor, which seamlessly blends performance and efficiency. Shop this advanced processor at Goto Direct and check this incredible value at a reasonable price today!
- UPC: 883436676984
General Information:
| Model | E7-4809 V3 |
|---|---|
| Product Line | Xeon |
| Product Type | Processor Upgrade |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | OEM |
Technical Information:
| Processor Manufacturer | Intel |
|---|---|
| Processor Core | Octa-Core (8-Core) |
| Clock Speed | 2.00 GHz |
| QuickPath Interconnect (QPI) | 6.4 GT/s |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 20 MB |
| Processor Bit | 64-bit |
| Lithography | 22 nm |
| Processor Socket | Socket LGA-2011 |
| Processor Code | Haswell |
| Device Supported | Server System |
Physical Characteristics:
| Width | 52 mm |
|---|---|
| Depth | 45 mm |
Power Description:
| Thermal Specification | 70 °C |
|---|---|
| Thermal Design Power | 115 W |
Certification Standard:
| Green Compliance | WEEE |
|---|
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers