Image may differ from original
Lenovo 00YJ196 | Xeon E5-2609 4 Core 2.40GHz LGA 2011 10 MB L3 Processor
|
Part No
|
00YJ196
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
In Stock
|
|
Condition
|
Refurbished
|
$149.66
$136.19Free ground shipping within US up to 10lbs
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- Lenovo 00YJ196 | Xeon E5-2609 4 Core 2.40GHz LGA 2011 10 MB L3 Processor
- Find the Lenovo 00YJ196 | 1.70GHz 20 MB SmartCache 6.40GT/s QPI FCLGA2011-3 Intel Xeon E5-2609 V4 8 Core Processor at GoToDirect.com. A practical and reliable accessory designed to enhance the performance, convenience, or protection of your computer setup. Suitable for home, office, and enterprise use, this product delivers dependable quality and easy integration with your existing equipment. Shop at GoToDirect.com for trusted components, competitive pricing, and fast shipping.
- UPC: 889488081967
General Information:
| Model | E5-2609 |
|---|---|
| Product Line | Xeon |
| Product Type | Processor Upgrade |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | OEM |
Technical Information:
| Processor Manufacturer | Intel |
|---|---|
| Processor Core | Quad-Core (4-Core) |
| Clock Speed | 2.40 GHz |
| QuickPath Interconnect (QPI) | 6.4 GT/s |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 10 MB |
| Processor Bit | 64-bit |
| Lithography | 32 nm |
| Processor Socket | FCLGA2011 |
| Processor Code | Sandy Bridge EP |
| Device Supported | Server System |
Physical Characteristics:
| Width | 52.5 mm |
|---|---|
| Depth | 45 mm |
Power Description:
| Thermal Specification | 70 °C |
|---|---|
| Thermal Design Power | 80 W |
Certification Standard:
| Green Compliance | WEEE |
|---|
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers