Image may differ from original
EVGA 120-PG-1500-XR | SuperNOVA NEX1500 1500-Watts 100-240VAC 80-PLUS Gold ATX Modular Power Supply
|
Part No
|
120-PG-1500-XR
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
Call For Price
|
|
Condition
|
Refurbished
|
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- EVGA 120-PG-1500-XR | SuperNOVA NEX1500 1500-Watts 100-240VAC 80-PLUS Gold ATX Modular Power Supply
- Power your system efficiently with the EVGA 120-PG-1500-XR | SuperNOVA NEX1500 Classified Power Supply. Designed for smooth handling and maximum efficiency. Browse our collection at Goto Direct for great deals and special offers!
General Information:
| Model | 120-PG-1500-XR |
|---|---|
| Product Line | SuperNOVA NEX1500 Classified |
| Product Type | Power Supply |
| Package Type | Retail |
| Package Quantity | 1 |
Technical Information:
| Connectors |
|
|---|---|
| Number of Fans | 1 |
| Efficiency | 90 % |
| Modular | Yes |
| ATI CrossFire Supported | Yes |
| NVIDIA SLI Supported | Yes |
Power Description:
| Voltage Range |
|
|---|---|
| Output Power | 1500 W |
| Input Voltage | 100 - 240 V AC |
| Output Voltage | 12 V DC |
| Output Current | 25 A |
| Frequency Range | 47 - 63 Hz |
| Over Voltage Protection | Yes |
Physical Characteristics:
| Form Factor | ATX |
|---|---|
| Device Supported | Desktop |
| Height | 3.4 Inches |
| Width | 5.9 Inches |
| Depth | 7.9 Inches |
| Weight | 8.5 lbs |
Certification Standard:
| Green Compliance | 80 Plus Gold |
|---|
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers