Image may differ from original
Dell 338-BDLP | 1.7GHz 7.2GT/s QPI 25MB L3 Cache Socket LGA2011 Intel Xeon E5-2650L V2 10-Core Processor
|
Part No
|
338-BDLP
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
In Stock
|
|
Condition
|
Refurbished
|
$366.09
$344.12Free ground shipping within US up to 10lbs
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- Dell 338-BDLP | 1.7GHz 7.2GT/s QPI 25MB L3 Cache Socket LGA2011 Intel Xeon E5-2650L V2 10-Core Processor
- Performance meets affordability with the Dell 338-BDLP | Intel Xeon 10 Core E5-2650LV2 1.70GHz 25MB L3 Cache 7.2GT/S QPI Socket FCLGA-2011 22nm 70W Processor, a reliable choice for your computing needs. Get this powerful processor from Goto Direct at a discounted price and enhance your system's potential today!
- UPC: 849064099885
General Information:
| Model | E5-2650L V2 |
|---|---|
| Product Line | Xeon |
| Product Type | Processor Upgrade |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | OEM |
Technical Information:
| Processor Manufacturer | Intel |
|---|---|
| Processor Core | Deca-Core (10-Core) |
| Clock Speed | 1.70 GHz |
| Overclocking Speed | 2.10 GHz |
| QuickPath Interconnect (QPI) | 7.2 GT/s |
| L2 Cache | 2.5 MB |
| L3 Cache | 25 MB |
| Processor Bit | 64-bit |
| Lithography | 22 nm |
| Processor Socket | Socket LGA-2011 |
| Processor Code | Ivy Bridge EP |
| Device Supported | Server System |
Physical Characteristics:
| Width | 52.5 mm |
|---|---|
| Depth | 45 mm |
Power Description:
| Thermal Specification | 65 °C |
|---|---|
| Thermal Design Power | 70 W |
Certification Standard:
| Green Compliance | WEEE |
|---|
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers