Image may differ from original
Dell 370-AAUY | 16GB Kit (4x4GB) DDR3-1600MHz PC3-12800 Non-ECC Unbuffered SODIMM CL11 1Rx8 1.35V 204-Pin Memory
|
Part No
|
370-AAUY
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
In Stock
|
|
Condition
|
Refurbished
|
$202.13
$190.00Free ground shipping within US up to 10lbs
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- Dell 370-AAUY | 16GB Kit (4x4GB) DDR3-1600MHz PC3-12800 Non-ECC Unbuffered SODIMM CL11 1Rx8 1.35V 204-Pin Memory
- Upgrade your laptop with the Dell 370-AAUY | 16GB Kit (4 x 4GB) PC3-12800 DDR3-1600MHz non-ECC Unbuffered CL11 SO-DIMM 1.35V Single-Rank Memory, designed for reliable speed and performance. Available now at GotoDirect.com.
General Information:
| Product Type | RAM Module |
|---|
Technical Information:
| Number of Modules | 4 x 4 GB |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Standard | DDR3 SDRAM |
| Memory Speed | DDR3-1600MHz |
| Bus Type | PC3-12800 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| RAM Genre | SODIMM |
| CAS Latency | CL11 |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Pins | 204-Pin |
| Memory Rank | Single Rank x 8 (1Rx8) |
| Device Supported | Notebook |
Miscellaneous:
| Product Disclaimer! |
You will receive Original Equipment Manufacturer (OEM) replacement parts with exact specifications from Samsung, Micron, and Hynix. To order memory modules from the original manufacturer, please call or chat. |
|---|
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers