Image may differ from original
Lenovo 5493E1U | Xeon E5-2603 V4 6 Core 1.70GHz LGA 2011-3 15 MB L3 Processor
|
Part No
|
5493E1U
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
In Stock
|
|
Condition
|
Refurbished
|
$298.27
$268.44Free ground shipping within US up to 10lbs
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- Lenovo 5493E1U | Xeon E5-2603 V4 6 Core 1.70GHz LGA 2011-3 15 MB L3 Processor
- Performance meets affordability with the Lenovo 5493E1U | 1.70GHz 6.4GT/s QPI 15MB SmartCache Socket FCLGA2011-3 Intel Xeon Processor E5-2603 V4 6-Core Processor, a reliable choice for your computing needs. Get this powerful processor from Goto Direct at a discounted price and enhance your system's potential today!
- UPC: 889488122189
General Information:
| Model | E5-2603 V4 |
|---|---|
| Product Line | Xeon |
| Product Type | Processor Upgrade |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | OEM |
Technical Information:
| Processor Core | Hexa-Core (6-Core) |
|---|---|
| Clock Speed | 1.70 GHz |
| QuickPath Interconnect (QPI) | 6.4 GT/s |
| L2 Cache | 1.5 MB |
| L3 Cache | 15 MB |
| Processor Bit | 64-bit |
| Lithography | 14 nm |
| Processor Socket | FCLGA2011 |
| Processor Code | Broadwell |
Physical Characteristics:
| Width | 45 mm |
|---|---|
| Depth | 52.5 mm |
Power Description:
| Thermal Specification | 73 °C |
|---|---|
| Thermal Design Power | 85 W |
Certification Standard:
| Green Compliance | WEEE |
|---|
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers