Image may differ from original
Dell 6C25F | Xeon E5-2609 Quad Core 2.40GHz 6.40GT/s QPI Socket LGA2011 10MB L3 Cache Processor Upgrade
|
Part No
|
6C25F
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
Call For Price
|
|
Condition
|
Refurbished
|
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- Dell 6C25F | Xeon E5-2609 Quad Core 2.40GHz 6.40GT/s QPI Socket LGA2011 10MB L3 Cache Processor Upgrade
- Optimize your system performance with the Dell 6C25F | 2.40GHz 6.40GT/s QPI 10MB L3 Cache Intel Xeon E5-2609 Quad Core Processor. Please browse our online store at Goto Direct to find outstanding sales and excellent offers tailored to your processor needs.
General Information:
| Model | E5-2609 |
|---|---|
| Product Line | Xeon |
| Product Type | Processor Upgrade |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | OEM |
Technical Information:
| Processor Manufacturer | Intel |
|---|---|
| Processor Core | Quad-Core (4-Core) |
| Clock Speed | 2.40 GHz |
| QuickPath Interconnect (QPI) | 6.4 GT/s |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 10 MB |
| Processor Bit | 64-bit |
| Lithography | 32 nm |
| Processor Socket | FCLGA2011 |
| Processor Code | Sandy Bridge EP |
| Device Supported | Server System |
Physical Characteristics:
| Width | 52.5 mm |
|---|---|
| Depth | 45 mm |
Power Description:
| Thermal Specification | 70 °C |
|---|---|
| Thermal Design Power | 80 W |
Certification Standard:
| Green Compliance | WEEE |
|---|
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers