Image may differ from original
Lenovo 7XG7A05536 | Xeon Gold 5118 12 Core 2.30GHz LGA 3647 16.5 MB L3 Processor
|
Part No
|
7XG7A05536
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
In Stock
|
|
Condition
|
Refurbished
|
$697.73
$627.96Free ground shipping within US up to 10lbs
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- Lenovo 7XG7A05536 | Xeon Gold 5118 12 Core 2.30GHz LGA 3647 16.5 MB L3 Processor
- Optimize your system performance with the Lenovo 7XG7A05536 | 2.30GHz 16.5MB L3 Cache Intel Xeon Gold 5118 12 Core Processor. Please browse our online store at Goto Direct to find outstanding sales and excellent offers tailored to your processor needs.
- UPC: 889488433926
General Information:
| Model | Gold 5118 |
|---|---|
| Product Line | Xeon |
| Product Type | Processor Upgrade |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | OEM |
Technical Information:
| Processor Manufacturer | Intel |
|---|---|
| Processor Core | Dodeca-Core (12-Core) |
| Clock Speed | 2.30 GHz |
| Overclocking Speed | 3.20 GHz |
| L2 Cache | 12 MB |
| L3 Cache | 16.5 MB |
| Processor Bit | 64-bit |
| Lithography | 14 nm |
| Processor Socket | Socket LGA-3647 |
| Processor Code | Skylake |
| Device Supported | Server System |
Physical Characteristics:
| Width | 76 mm |
|---|---|
| Depth | 56.5 mm |
Power Description:
| Thermal Specification | 81 °C |
|---|---|
| Thermal Design Power | 105 W |
Certification Standard:
| Green Compliance | WEEE |
|---|
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers