Image may differ from original
HP 801231-L21 | 2.20GHz 8GT/s QPI 25MB L3 Cache Socket LGA2011 Intel Xeon E5-2630 v4 10-Core Processor Kit for ProLiant ML350 Gen9
|
Part No
|
801231-L21
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
In Stock
|
|
Condition
|
Refurbished
|
$150.00
$135.00Free ground shipping within US up to 10lbs
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- HP 801231-L21 | 2.20GHz 8GT/s QPI 25MB L3 Cache Socket LGA2011 Intel Xeon E5-2630 v4 10-Core Processor Kit for ProLiant ML350 Gen9
- Optimize your system performance with the HP 801231-L21 | 2.20GHz 8.00GT/s QPI 25MB Smart Cache Socket FCLGA2011-3 Intel Xeon E5-2630 V4 10 Core Processor Kit for ML350 Gen9. Please browse our online store at Goto Direct to find outstanding sales and excellent offers tailored to your processor needs.
General Information:
| Model | E5-2630 V4 |
|---|---|
| Product Line | Xeon |
| Product Type | Processor Upgrade |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | OEM |
Technical Information:
| Processor Manufacturer | Intel |
|---|---|
| Processor Core | Deca-Core (10-Core) |
| Clock Speed | 2.20 GHz |
| Overclocking Speed | 3.10 GHz |
| QuickPath Interconnect (QPI) | 8 GT/s |
| L2 Cache | 2.5 MB |
| L3 Cache | 25 MB |
| Processor Bit | 64-bit |
| Lithography | 14 nm |
| Processor Socket | FCLGA2011 |
| Processor Code | Broadwell |
| Device Supported | Server System |
Physical Characteristics:
| Width | 45 mm |
|---|---|
| Depth | 52.5 mm |
Power Description:
| Thermal Specification | 74 °C |
|---|---|
| Thermal Design Power | 85 W |
Certification Standard:
| Green Compliance | WEEE |
|---|
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers