Image may differ from original
HP AP-515-US | Aruba 510 Series Dual Band 802.11ax 5GHz 7.5dBi 4x4 Mu-MIMO 2-Port RJ-45 PoE Dual Radio Internal Antenna Unified Campus Access Point
|
Part No
|
AP-515-US
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
In Stock
|
|
Condition
|
Refurbished
|
$330.44
$300.70Free ground shipping within US up to 10lbs
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- HP AP-515-US | Aruba 510 Series Dual Band 802.11ax 5GHz 7.5dBi 4x4 Mu-MIMO 2-Port RJ-45 PoE Dual Radio Internal Antenna Unified Campus Access Point
Boost your network with high-performanceAruba AP-515-US | 5GHz 2x2 802.11ac Wireless Access Point, designed for seamless coverage, secure connections, and fast data transfer. Ideal for enterprise, commercial, or home use. Order today from Goto Direct!
- UPC: 300029660521
Technical Documents:
General Information:
| Product Line | Aruba 510 |
|---|---|
| Model | AP-515 |
| Product Type | Wireless Access Point |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Retail |
Wireless Specification:
| Wi-Fi Standard | IEEE 802.11ax |
|---|---|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 |
| Total Wireless Transmission Speed | 2 Gbit/s |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| ISM Frequency | 2.4835 GHz |
| UNII Frequency | 5.850 GHz |
| Number of Total Antennas | 4 |
| Number of Interior Antennas | 4 |
| Antenna Gain | 7.5 dBi |
| Beamforming Technology | Yes |
| MIMO Technology | Yes |
Interfaces/Ports:
| Number of Ethernet LAN Ports (RJ-45/SFP/SFP+) | 2 |
|---|---|
| Ethernet Technology |
|
| USB Port | Yes |
| PoE/PoE+/PoE++ Supports | Yes |
Physical Characteristics:
| Form Factor |
|
|---|---|
| Height | 1.8 Inches |
| Width | 7.9 Inches |
| Depth | 7.9 Inches |
| Weight | 28.57 oz |
Power Description:
| Power Source | Power Supply |
|---|
Compliance Standards:
| Green Compliance |
|
|---|
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers