Image may differ from original
Allied Telesis AT-MMC6005-60 | MMC6005 RJ-11 Mini Media and Rate Converter
|
Part No
|
AT-MMC6005-60
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
In Stock
|
|
Condition
|
Refurbished
|
$583.01
$524.71Free ground shipping within US up to 10lbs
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- Allied Telesis AT-MMC6005-60 | MMC6005 RJ-11 Mini Media and Rate Converter
Boost your network efficiency with the Allied Telesis AT-MMC6005-60 | AT MMC6005 Network extender GigE, Ethernet over VDSL2 10Base-T, 100Base-TX, 1000Base-T up to 1.9 miles—delivering high-speed, reliable connectivity. Order today for seamless data transfer!
- UPC: 767035206189
General Information:
| Model | MMC6005 |
|---|---|
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Retail |
| Product Type | Media Converter |
Interfaces/Ports:
| Number of Network Ports/Expansion Slots |
|
|---|---|
| Total Number of Ports | 2 |
| Network (RJ-45) Port | Yes |
Media & Performance:
| Media Standard | Twisted Pair |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Maximum Distance Supported | 3 km |
Power Description:
| Power Source | Power Supply |
|---|
Physical Characteristics:
| Form Factor | Standalone |
|---|---|
| Height | 20.3 mm |
| Width | 50.8 mm |
| Depth | 99.1 mm |
| Weight | 0.2 kg |
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers