Image may differ from original
Brother HL-L8360CDWT | Color Laser Printer
|
Part No
|
HL-L8360CDWT
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
In Stock
|
|
Condition
|
New
|
$1,087.47
$956.97Free ground shipping within US up to 10lbs
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- Brother HL-L8360CDWT | Color Laser Printer
- UPC: 012502646433
Technical Documents:
General Information:
| Product Type | Laser Printer |
|---|---|
| Package Type | Retail |
| Package Quantity | 1 |
Technical Information:
| Recommended Use | Plain Paper Print |
|---|---|
| Print Color Capability | Color |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 33 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 33 |
| First page out (black, normal) | 15 Sec |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Duplex Printing | Automatic |
| Print Technology | Laser |
Processor & Chipset:
| Processor Speed | 800 MHz |
|---|
Memory:
| Memory Size | 512 MB |
|---|
Interfaces/Ports:
| Network (RJ-45) Port | Yes |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Wireless LAN | Yes |
| USB Port | Yes |
| NFC | Yes |
Display & Graphics:
| Display Screen Type | LCD |
|---|---|
| Touch Screen | Yes |
Media Types & Handling:
| Media Handling |
|
|---|---|
| Media Size |
|
| Media Type |
|
| Standard Input Media Capacity | 250 Sheets |
Fonts & Emulation:
| Language Emulation |
|
|---|
Reliability:
| Duty Cycle | 60,000 |
|---|
Power Description:
| Power Source | Power Supply |
|---|---|
| Power Consumption | 1190 W |
Physical Characteristics:
| Form Factor | Standalone |
|---|---|
| Height | 313 mm |
| Width | 441 mm |
| Depth | 495 mm |
| Weight | 62.7 lbs |
| Product Color | White |
Compliance Standards:
| Green Compliance |
|
|---|
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers