Image may differ from original
Intel BX80635E52620V2 | Xeon E5-2620 V2 6 Core 2.10GHz LGA 2011 15 MB L3 Processor
|
Part No
|
BX80635E52620V2
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
In Stock
|
|
Condition
|
Refurbished
|
$147.65
$140.27Free ground shipping within US up to 10lbs
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- Intel BX80635E52620V2 | Xeon E5-2620 V2 6 Core 2.10GHz LGA 2011 15 MB L3 Processor
- Upgrade with confidence using Intel BX80635E52620V2 | Xeon 6 Core E5-2620V2 2.1GHz 15MB L3 Cache 7.2GT/S QPI Speed Socket FCLGA-2011 22nm 80W Processor. A genuine retail boxed processor built for speed and stability. Order today at GotoDirect.com.
- UPC: 735858268882
General Information:
| Model | E5-2620 V2 |
|---|---|
| Product Line | Xeon |
| Product Type | Processor |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Retail |
Technical Information:
| Processor Manufacturer | Intel |
|---|---|
| Processor Core | Hexa-Core (6-Core) |
| Clock Speed | 2.10 GHz |
| Overclocking Speed | 2.60 GHz |
| QuickPath Interconnect (QPI) | 7.2 GT/s |
| L2 Cache | 1.5 MB |
| L3 Cache | 15 MB |
| Processor Bit | 64-bit |
| Lithography | 22 nm |
| Processor Socket | FCLGA2011 |
| Processor Code | Ivy Bridge EP |
| Device Supported | Server System |
Physical Characteristics:
| Width | 52.5 mm |
|---|---|
| Depth | 45 mm |
Power Description:
| Thermal Specification | 71 °C |
|---|---|
| Thermal Design Power | 80 W |
Certification Standard:
| Green Compliance | WEEE |
|---|
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers