Image may differ from original
Intel BX8071514900KS | Core i9-14900KS 14th Gen 24-Core 3.2GHz 8GT/s DMI-4 36MB L3 Cache Socket LGA1700 Processor
|
Part No
|
BX8071514900KS
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
Call For Price
|
|
Condition
|
Refurbished
|
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- Intel BX8071514900KS | Core i9-14900KS 14th Gen 24-Core 3.2GHz 8GT/s DMI-4 36MB L3 Cache Socket LGA1700 Processor
General Information:
| Model | i9-14900K |
|---|---|
| Product Line | Core i9 |
| Product Type | Processor |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Retail |
Technical Information:
| Processor Manufacturer | Intel |
|---|---|
| Processor Generation | 14th Gen |
| Processor Core | Tetracosa-Core (24-Core) |
| Clock Speed | 3.2 GHz |
| Overclocking Speed | 6 GHz |
| Direct Media Interface (DMI) | 4.0 GT/s |
| L2 Cache | 32 MB |
| L3 Cache | 36 MB |
| Processor Bit | 64-bit |
| Processor Socket | Socket LGA-1700 |
| Processor Code | Raptor Lake |
| Device Supported | Desktop |
Power Description:
| Thermal Specification | 100 °C |
|---|
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers