Image may differ from original
Intel CM8063501375800 | Xeon E5-2609 V2 4 Core 2.50GHz LGA 2011 10 MB L3 Processor
|
Part No
|
CM8063501375800
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
In Stock
|
|
Condition
|
Refurbished
|
$120.66
$114.63Free ground shipping within US up to 10lbs
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- Intel CM8063501375800 | Xeon E5-2609 V2 4 Core 2.50GHz LGA 2011 10 MB L3 Processor
- Enhance your computing power with the Intel CM8063501375800 | Xeon E5-2609 v2 Quad Core 2.50GHz 6.40GT/s QPI 10MB L3 Cache Socket FCLGA2011 Processor. Purchase from Goto Direct and take advantage of our fantastic discounts and special deals now!
- UPC: 14445240846
General Information:
| Model | E5-2609 V2 |
|---|---|
| Product Line | Xeon |
| Product Type | Processor |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Retail |
Technical Information:
| Processor Manufacturer | Intel |
|---|---|
| Processor Core | Quad-Core (4-Core) |
| Clock Speed | 2.50 GHz |
| QuickPath Interconnect (QPI) | 6.4 GT/s |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 10 MB |
| Processor Bit | 64-bit |
| Lithography | 22 nm |
| Processor Socket | FCLGA2011 |
| Processor Code | Ivy Bridge EP |
| Device Supported | Server System |
Physical Characteristics:
| Width | 52.5 mm |
|---|---|
| Depth | 45 mm |
Power Description:
| Thermal Specification | 71 °C |
|---|---|
| Thermal Design Power | 80 W |
Certification Standard:
| Green Compliance | WEEE |
|---|
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers