Image may differ from original
Intel CM8066002032301 | Xeon E5-2630 V4 10 Core 2.20GHz LGA 2011-3 25 MB L3 Processor
|
Part No
|
CM8066002032301
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
In Stock
|
|
Condition
|
Refurbished
|
$165.14
$156.88Free ground shipping within US up to 10lbs
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- Intel CM8066002032301 | Xeon E5-2630 V4 10 Core 2.20GHz LGA 2011-3 25 MB L3 Processor
- Find the Intel CM8066002032301 | Xeon E5-2630 v4 10 Core 2.20GHz 8.00GT/s QPI 25MB L3 Cache Socket FCLGA2011-3 Processor at GoToDirect.com. A practical and reliable accessory designed to enhance the performance, convenience, or protection of your computer setup. Suitable for home, office, and enterprise use, this product delivers dependable quality and easy integration with your existing equipment. Shop at GoToDirect.com for trusted components, competitive pricing, and fast shipping.
- UPC: 675901391269
General Information:
| Model | E5-2630 V4 |
|---|---|
| Product Line | Xeon |
| Product Type | Processor |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Retail |
Technical Information:
| Processor Manufacturer | Intel |
|---|---|
| Processor Core | Deca-Core (10-Core) |
| Clock Speed | 2.20 GHz |
| Overclocking Speed | 3.10 GHz |
| QuickPath Interconnect (QPI) | 8 GT/s |
| L2 Cache | 2.5 MB |
| L3 Cache | 25 MB |
| Processor Bit | 64-bit |
| Lithography | 14 nm |
| Processor Socket | FCLGA2011 |
| Processor Code | Broadwell |
| Device Supported | Server System |
Physical Characteristics:
| Width | 45 mm |
|---|---|
| Depth | 52.5 mm |
Power Description:
| Thermal Specification | 74 °C |
|---|---|
| Thermal Design Power | 85 W |
Certification Standard:
| Green Compliance | WEEE |
|---|
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers