Image may differ from original
Corsair CSSD-F1000GBMP600MCR | MP600 Micro 1TB PCI Express NVMe 4.0 x4 M.2 2242 Solid State Drive
|
Part No
|
CSSD-F1000GBMP600MCR
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
In Stock
|
|
Condition
|
Refurbished
|
$373.01
$339.44Free ground shipping within US up to 10lbs
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- Corsair CSSD-F1000GBMP600MCR | MP600 Micro 1TB PCI Express NVMe 4.0 x4 M.2 2242 Solid State Drive
- UPC: 840006680499
General Information:
| Product Line | MP600 Micro |
|---|---|
| Product Type | Solid State Drive |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Retail |
Technical Information:
| Storage Capacity | 1 TB |
|---|---|
| Flash Memory Technology | 3D NAND TLC |
| Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Form Factor | M.2 2242 |
| Drive Type | Internal |
| Drive Encryption | 256-bit |
| Device Supported | Notebook |
Physical Characteristics:
| Height | 3 mm |
|---|---|
| Width | 42 mm |
| Depth | 22 mm |
| Weight | 0.03 kg |
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers