Image may differ from original
Micron MTFDKCC1T9TGP | 7500 PRO Series 1.92TB Triple-Level Cell PCI Express NVMe 4.0 x4 2.5-Inch U.3 Solid State Drive
|
Part No
|
MTFDKCC1T9TGP
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
In Stock
|
|
Condition
|
New
|
$1,584.27
$1,410.00Free ground shipping within US up to 10lbs
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- Micron MTFDKCC1T9TGP | 7500 PRO Series 1.92TB Triple-Level Cell PCI Express NVMe 4.0 x4 2.5-Inch U.3 Solid State Drive
General Information:
| Model | MTFDKCC1T9TGP |
|---|---|
| Product Line | 7500 PRO |
| Product Type | Solid State Drive |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Retail |
Technical Information:
| Storage Capacity | 1.92 TB |
|---|---|
| Flash Memory Technology | 3D NAND TLC |
| Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Form Factor |
|
| Drive Type | Internal |
| Drive Encryption |
|
| Disk Format | 512 |
| Device Supported | Notebook |
| Endurance Type | Read-Intensive |
Physical Characteristics:
| Height | 15.00 mm |
|---|---|
| Width | 70.10 mm |
| Depth | 100.45 mm |
Compliance Standards:
| Green Compliance |
|
|---|
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers