Image may differ from original
D-Link DFE-580TX | 4-Port PCI Bus 10/100Mbps 32-Bit Fast Ethernet Server Adapter
|
Part No
|
DFE-580TX
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
In Stock
|
|
Condition
|
Refurbished
|
$228.71
$203.55Free ground shipping within US up to 10lbs
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- D-Link DFE-580TX | 4-Port PCI Bus 10/100Mbps 32-Bit Fast Ethernet Server Adapter
- UPC: 790069236051
Technical Documents:
General Information:
| Model | DFE-580TX |
|---|---|
| Product Type | Fast Ethernet Card |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Retail |
Interfaces/Ports:
| Interface | PCI Express |
|---|---|
| USB Port | No |
| Total Number of Ports | 4 |
| Connectors Type | RJ-45 |
Media & Performance:
| Media Standard | Twisted Pair |
|---|---|
| Cable Standard |
|
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Network Technology | 10/100Base-TX |
Physical Characteristics:
| Device Supported | Server System |
|---|---|
| Card Height | Full Height |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Height | 100 mm |
| Width | 160 mm |
| Weight | 135 g |
Compliance Standards:
| Green Compliance |
|
|---|
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers