Image may differ from original
D-Link DSS-24+DEMO | DSS-24 24 x RJ-45 Ports 10/100Base-TX + 2 x Ports 10/100Base-FX SC Connector Layer 2 Unmananged 1U Rack-Mountable Fast Ethernet Network Switch
Description:
- D-Link DSS-24+DEMO | DSS-24 24 x RJ-45 Ports 10/100Base-TX + 2 x Ports 10/100Base-FX SC Connector Layer 2 Unmananged 1U Rack-Mountable Fast Ethernet Network Switch
Technical Documents:
General Information:
| Model | DSS-24+ |
|---|---|
| Product Type | Layer 2 Switch |
| Package Type | Retail |
| Package Quantity | 1 |
Interfaces/Ports:
| Number of Network Ports/Expansion Slots |
|
|---|---|
| Total Number of Network Ports | 26 |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Network Technology |
|
| Media Standard |
|
| Manageable | No |
| Layer Supported | 2 |
Power Description:
| Power Source | Power Supply |
|---|---|
| Power Input | AC-Input |
Physical Characteristics:
| Form Factor |
|
|---|---|
| Height | 43 mm |
| Width | 441 mm |
| Depth | 207 mm |
| Weight | 4.8 lbs |
Compliance Standards:
| Green Compliance |
|
|---|
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers