Image may differ from original
D-Link DIR-878 | IEEE 802.11ac Ethernet Wireless Router 2.40 GHz ISM Band 5 GHz UNII Band 1900 Mbit/s Wireless Speed 4 x Network Port 1 x Broadband Port Gigabit Ethernet Desktop
|
Part No
|
DIR-878
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
In Stock
|
|
Condition
|
Refurbished
|
$212.40
$199.66Free ground shipping within US up to 10lbs
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- D-Link DIR-878 | IEEE 802.11ac Ethernet Wireless Router 2.40 GHz ISM Band 5 GHz UNII Band 1900 Mbit/s Wireless Speed 4 x Network Port 1 x Broadband Port Gigabit Ethernet Desktop
- Upgrade your network with the D-Link DIR-878 | 1300 Mb/s Dual-band 5GHz IEEE 802.11a/b/g/n/ac Wireless Router, enjoy fast, reliable connectivity for smooth streaming, gaming, and browsing. Get yours today!
- UPC: 790069431265
Technical Documents:
General Information:
| Model | DIR-878 |
|---|---|
| Product Type | Wireless Router |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Retail |
Wireless Specification:
| Wi-Fi Standard | IEEE 802.11ac |
|---|---|
| Total Wireless Transmission Speed | 1.9 Gbit/s |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| ISM Frequency | 2.4 GHz |
| UNII Frequency | 5 GHz |
| Number of Total Antennas | 4 |
| Number of Exterior Antennas | 4 |
| MIMO Technology | Yes |
Interfaces/Ports:
| Number of Ethernet LAN Ports (RJ-45/SFP/SFP+) | 4 |
|---|---|
| Number of Ethernet WAN Ports (RJ-45/SFP/SFP+) | 1 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
Physical Characteristics:
| Form Factor | Standalone |
|---|---|
| Height | 45 mm |
| Width | 259 mm |
| Depth | 183 mm |
| Weight | 565 g |
Compliance Standards:
| Green Compliance |
|
|---|
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers