Image may differ from original
Intel E7-4809V2 | Xeon E7-4809 V2 6 Core 1.90GHz LGA 2011 12 MB L3 Processor
|
Part No
|
E7-4809V2
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
In Stock
|
|
Condition
|
Refurbished
|
$232.75
$221.11Free ground shipping within US up to 10lbs
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- Intel E7-4809V2 | Xeon E7-4809 V2 6 Core 1.90GHz LGA 2011 12 MB L3 Processor
- Elevate your system capabilities with the Intel E7-4809v2 | Xeon E7-4809 v2 6 Core 1.90GHz 6.40GT/s QPI 12MB L3 Cache Socket FCLGA2011 Processor, which seamlessly blends performance and efficiency. Shop this advanced processor at Goto Direct and check this incredible value at a reasonable price today!
General Information:
| Model | E7-4809 V2 |
|---|---|
| Product Line | Xeon |
| Product Type | Processor |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Retail |
Technical Information:
| Processor Manufacturer | Intel |
|---|---|
| Processor Core | Hexa-Core (6-Core) |
| Clock Speed | 1.90 GHz |
| QuickPath Interconnect (QPI) | 6.4 GT/s |
| L2 Cache | 1.5 MB |
| L3 Cache | 12 MB |
| Processor Bit | 64-bit |
| Processor Socket | FCLGA2011 |
| Processor Code | Ivy Bridge |
| Device Supported | Server System |
Physical Characteristics:
| Width | 52 mm |
|---|---|
| Depth | 45 mm |
Power Description:
| Thermal Specification | 68 °C |
|---|---|
| Thermal Design Power | 105 W |
Certification Standard:
| Green Compliance | WEEE |
|---|
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers