Part No
ES-16-150W
Manufacturer
Category
Availability
In Stock
Condition
Refurbished
Free ground shipping within US up to 10lbs
Payment:
Payment methods
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
  • Optimize your network infrastructure with the Ubiquiti ES-16-150W | 16 Port PoE EdgeSwitch 150W, engineered for efficiency, stability, and consistent performance. Ideal for professional and business setups. Buy trusted network switches now at Goto Direct.
  • UPC: 810354022241
  • EAN: 0810354022241
Technical Documents:
General Information:
Product Line EdgeSwitch
Model ES-16-150W
Product Type Layer 3 Switch
Package Type Retail
Package Quantity 1
Interfaces/Ports:
Number of Network Ports/Expansion Slots
  • 16 x Gigabit Ethernet Network, PoE
  • 2 x Gigabit Ethernet SFP (mini-GBIC)
Total Number of Network Ports 18
Number of Expansion Slots 2
Expansion Slots Details SFP
Ethernet Technology Gigabit Ethernet
Network Technology
  • 10/100/1000Base-T
  • 1000Base-X
Media Standard
  • Twisted Pair
  • Optical Fiber
Manageable Yes
Layer Supported 3
Console Management Port Yes
Power Description:
PoE/PoE+/PoE++ Supports Yes
Power Source
  • Power Supply
  • AC Adapter
Physical Characteristics:
Form Factor Rack-mountable
Height 43 mm
Width 443 mm
Depth 221 mm