Image may differ from original
Fujitsu S26361-F5308-L893 | Intel Xeon E7-8800 v2 E7-8893 v2 Hexa-core (6 Core) 3.40 GHz Processor Upgrade - 37.50 MB L3 Cache - 1.50 MB L2 Cache -
|
Part No
|
S26361-F5308-L893
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
In Stock
|
|
Condition
|
Refurbished
|
$234.70
$220.62Free ground shipping within US up to 10lbs
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- Fujitsu S26361-F5308-L893 | Intel Xeon E7-8800 v2 E7-8893 v2 Hexa-core (6 Core) 3.40 GHz Processor Upgrade - 37.50 MB L3 Cache - 1.50 MB L2 Cache -
- Fujitsu S26361-F5308-L893 | 3.40 GHz 37.50MB L3 Cache Intel Xeon E7-8800 v2 E7-8893 v2 Hexa-core (6 Core) Processor
- UPC: 4053026627870
General Information:
| Model | E7-8893 V2 |
|---|---|
| Product Line | Xeon |
| Product Type | Processor Upgrade |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | OEM |
Technical Information:
| Processor Manufacturer | Intel |
|---|---|
| Processor Generation | 1st Gen |
| Processor Core | Hexa-Core (6-Core) |
| Clock Speed | 3.40 GHz |
| Overclocking Speed | 3.70 GHz |
| QuickPath Interconnect (QPI) | 3 GT/s |
| L2 Cache | 1.5 MB |
| L3 Cache | 37.5 MB MB |
| Processor Bit | 64-bit |
| Lithography | 22 nm |
| Processor Socket | FCLGA2011 |
| Processor Code | Ivy Bridge |
| Device Supported | Server System |
Physical Characteristics:
| Width | 52 mm |
|---|---|
| Depth | 45 mm |
Power Description:
| Thermal Specification | 77 °C |
|---|---|
| Thermal Design Power | 155 W |
Certification Standard:
| Green Compliance | WEEE |
|---|
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers