Image may differ from original
HP 15M-CN0012DX | ENVY x360 Series Intel Core i7-8550U 256GB PCIe NVMe M.2 SSD 12GB DDR4-2400 SDRAM UHD Graphics 620 15.6-Inch Laptop
|
Part No
|
15M-CN0012DX
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
Call For Price
|
|
Condition
|
Refurbished
|
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- HP 15M-CN0012DX | ENVY x360 Series Intel Core i7-8550U 256GB PCIe NVMe M.2 SSD 12GB DDR4-2400 SDRAM UHD Graphics 620 15.6-Inch Laptop
General Information:
| Product Line | ENVY x360 |
|---|---|
| Product Type | Laptop |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Retail |
Resolution & Display:
| Screen Size | 15.6 Inches |
|---|---|
| Maximum Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Touch Screen | Yes |
Processor & Chipset:
| Clock Speed | 1.80 GHz |
|---|---|
| Processor Core | Quad-Core (4-Core) |
| Processor Generation | 8th Gen |
| Onboard Processor Model | 8550U |
Memory:
| Memory Size | 12 GB |
|---|---|
| Memory Standard | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | DDR4-2400MHz |
Storage:
| Storage Capacity | 512 GB |
|---|---|
| Hard Drive Type | Solid State Drive |
Interfaces/Ports:
| USB Port | Yes |
|---|---|
| HDMI Port | Yes |
| VGA Port | No |
| Serial Port | No |
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth Status | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 4.2 |
| Microphone Port | Yes |
| Network (RJ-45) Port | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Memory Card Slot | Yes |
Battery Information:
| Battery Capacity | 50 mAh |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Number of Cell | 3-Cell |
Technical Information:
| Built-in Devices |
|
|---|
Software:
| Pre-Installed Operating System | Windows 11 Home |
|---|
Optical Drives:
| Optical Drive | No |
|---|
Physical Characteristics:
| Product Color | Natural Silver |
|---|---|
| Height | 0.7 Inches |
| Width | 14.1 Inches |
| Depth | 9.7 Inches |
| Weight | 4.5 lbs |
Compliance Standards:
| Green Compliance |
|
|---|
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers