Image may differ from original
HP 17T-BW000 | ENVY Series 17.3-Inch Intel Core i7-8550U 1TB HDD+16GB Intel Optane 8GB To 16GB DDR4 RAM NVIDIA GeForce MX150 Laptop
|
Part No
|
17T-BW000
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
Call For Price
|
|
Condition
|
Refurbished
|
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- HP 17T-BW000 | ENVY Series 17.3-Inch Intel Core i7-8550U 1TB HDD+16GB Intel Optane 8GB To 16GB DDR4 RAM NVIDIA GeForce MX150 Laptop
General Information:
| Product Type | Laptop |
|---|---|
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Retail |
Resolution & Display:
| Screen Size | 17.3 Inches |
|---|---|
| Maximum Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Touch Screen | Yes |
Processor & Chipset:
| Clock Speed | 1.8 GHz |
|---|---|
| Processor Core | Quad-Core (4-Core) |
| Processor Generation | 8th Gen |
| Onboard Processor Model | 8550U |
Memory:
| Memory Size | 16 GB |
|---|---|
| Memory Standard | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | DDR4-2400MHz |
Graphics & Chipset:
| Graphics Memory Capacity | 2 GB |
|---|---|
| Graphics Controller Model | MX150 |
| Graphics Memory Accessibility | Dedicated |
| Graphics Memory Standard | DDR4 SDRAM |
| Graphics Controller Manufacturer | NVIDIA |
Storage:
| Storage Capacity | 1 TB |
|---|---|
| Hard Drive Type | Hard Drive |
Interfaces/Ports:
| USB Port | Yes |
|---|---|
| HDMI Port | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wi-Fi Standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth Status | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 |
| Microphone Port | Yes |
| Network (RJ-45) Port | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Memory Card Slot | Yes |
Battery Information:
| Battery Capacity | 13000 mAh |
|---|---|
| Number of Cell | 3-Cell |
Technical Information:
| Built-in Devices |
|
|---|
Software:
| Pre-Installed Operating System | Windows 10 |
|---|
Optical Drives:
| Optical Drive | No |
|---|
Physical Characteristics:
| Product Color |
|
|---|---|
| Height | 0.91 Inches |
| Width | 10.9 Inches |
| Depth | 16.4 Inches |
| Weight | 6.39 lbs |
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers