Image may differ from original
HP 793308R-B21 | 2.0GHz 20MB L3 Cache Socket FCLGA2011 Intel Xeon E7-4809 v3 Octa-Core (8 Core) Processor Kit for DL580 Gen9
|
Part No
|
793308R-B21
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
Call For Price
|
|
Condition
|
Refurbished
|
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- HP 793308R-B21 | 2.0GHz 20MB L3 Cache Socket FCLGA2011 Intel Xeon E7-4809 v3 Octa-Core (8 Core) Processor Kit for DL580 Gen9
General Information:
| Model | E7-4809 V3 |
|---|---|
| Product Line | Xeon |
| Product Type | Processor Upgrade |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | OEM |
Technical Information:
| Processor Manufacturer | Intel |
|---|---|
| Processor Core | Octa-Core (8-Core) |
| Clock Speed | 2.00 GHz |
| QuickPath Interconnect (QPI) | 6.4 GT/s |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 20 MB |
| Processor Bit | 64-bit |
| Lithography | 22 nm |
| Processor Socket | Socket LGA-2011 |
| Processor Code | Haswell |
| Device Supported | Server System |
Physical Characteristics:
| Width | 52 mm |
|---|---|
| Depth | 45 mm |
Power Description:
| Thermal Specification | 70 °C |
|---|---|
| Thermal Design Power | 115 W |
Certification Standard:
| Green Compliance | WEEE |
|---|
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers