Image may differ from original
HP QW938AR#AC3 | SN3000B 24/24 x 16GbE SFP+ Ports 24 Active Ports Fibre Channel Switch
Description:
- HP QW938AR#AC3 | SN3000B 24/24 x 16GbE SFP+ Ports 24 Active Ports Fibre Channel Switch
- HP QW938AR#AC3 | SN3000B 16Gbps 24 x SFP+ Ports Active 1U RM Fiber Channel Network Switch
Technical Documents:
General Information:
| Model | SN3000B |
|---|---|
| Product Type | Fibre Channel Switch |
| Package Type | Retail |
| Package Quantity | 1 |
Interfaces/Ports:
| Number of Network Ports/Expansion Slots | 24 x 16 Gigabit Ethernet SFP+, Active Ports |
|---|---|
| Total Number of Network Ports | 24 |
| Number of Expansion Slots | 24 |
| Expansion Slots Details | SFP+ |
| Modular Expansion | Yes |
| Ethernet Technology | 16 Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 16GBase-X |
| Media Standard | Optical Fiber |
| Manageable | Yes |
| USB Port | Yes |
| Console Management Port | Yes |
Power Description:
| Power Source | Power Supply |
|---|---|
| Power Input | AC-Input |
Physical Characteristics:
| Form Factor | Rack-mountable |
|---|---|
| Supported Rack | 1U |
| Height | 43 mm |
| Width | 438 mm |
| Depth | 443 mm |
| Weight | 7.82 kg |
Miscellaneous:
| Additional Features |
Fibre Channel Port Bandwidth: 16 Gbit/sec |
|---|
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers