Image may differ from original
HP 878952-L21 | 2.30GHz 16.5MB L3 Cache Socket LGA3647 Intel Xeon Gold 5118 12-Core Processor for proLiant DL160 Gen10
|
Part No
|
878952-L21
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
Call For Price
|
|
Condition
|
Refurbished
|
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- HP 878952-L21 | 2.30GHz 16.5MB L3 Cache Socket LGA3647 Intel Xeon Gold 5118 12-Core Processor for proLiant DL160 Gen10
- Dive into next-level processing with the HPE 878952-L21 | Xeon Gold 2.30GHz Server CPU, crafted for high-performance computing. Browse this exceptional powerhouse from Goto Direct and buy from us for a discounted price that keeps your wallet happy!
General Information:
| Model | Gold 5118 |
|---|---|
| Product Line | Xeon |
| Product Type | Processor Upgrade |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | OEM |
Technical Information:
| Processor Manufacturer | Intel |
|---|---|
| Processor Core | Dodeca-Core (12-Core) |
| Clock Speed | 2.30 GHz |
| Overclocking Speed | 3.20 GHz |
| L2 Cache | 12 MB |
| L3 Cache | 16.5 MB |
| Processor Bit | 64-bit |
| Lithography | 14 nm |
| Processor Socket | Socket LGA-3647 |
| Processor Code | Skylake |
| Device Supported | Server System |
Physical Characteristics:
| Width | 76 mm |
|---|---|
| Depth | 56.5 mm |
Power Description:
| Thermal Specification | 81 °C |
|---|---|
| Thermal Design Power | 105 W |
Certification Standard:
| Green Compliance | WEEE |
|---|
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers