Image may differ from original
HP HSTNS-PD18 | 750-Watts 100-240V AC 9.0A 50-60Hz Hot-Plug Redundant Power Supply for ProLiant DL380 / DL360 / DL180 Gen6-7 / ML370 Gen6 Servers
|
Part No
|
HSTNS-PD18
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
In Stock
|
|
Condition
|
Refurbished
|
$107.99
$102.59Free ground shipping within US up to 10lbs
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- HP HSTNS-PD18 | 750-Watts 100-240V AC 9.0A 50-60Hz Hot-Plug Redundant Power Supply for ProLiant DL380 / DL360 / DL180 Gen6-7 / ML370 Gen6 Servers
- Power your system efficiently with the HP HSTNS-PD18 | 750W Switching Power Supply for ProLiant DL360 G6 ML370 G6. Designed for smooth handling and maximum efficiency. Browse our collection at Goto Direct for great deals and special offers!
General Information:
| Model | HSTNS-PD18 |
|---|---|
| Product Type | Redundant Power Supply |
| Package Type | Retail |
| Package Quantity | 1 |
Technical Information:
| Number of Fans | 1 |
|---|---|
| Modular | Yes |
| Hot Swappable | Yes |
Power Description:
| Voltage Range |
|
|---|---|
| Output Power | 750 W |
| Input Voltage | 100-240 V AC |
| Output Voltage | 12.0 V DC |
| Input Current | 9.0 A |
| Output Current | 62.5 A |
| Frequency Range | 50-60 Hz |
Physical Characteristics:
| Form Factor | Plug-in Module |
|---|---|
| Device Supported | Server System |
Certification Standard:
| Green Compliance |
|
|---|
Miscellaneous:
| Compatibility |
|
|---|
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers