Image may differ from original
Intel 18G6P | Xeon Gold 6148F 20 Core 2.40GHz LGA 3647 27.5 MB L3 Processor
|
Part No
|
18G6P
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
In Stock
|
|
Condition
|
Refurbished
|
$690.04
$621.04Free ground shipping within US up to 10lbs
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- Intel 18G6P | Xeon Gold 6148F 20 Core 2.40GHz LGA 3647 27.5 MB L3 Processor
- Intel 18G6P | Xeon Gold 6148F 20-Core 2.40GHz 10.40GT/s UPI 27.5MB L3 Cache Socket LGA3647 Processor
General Information:
| Model | 6148F |
|---|---|
| Product Line | Xeon Gold |
| Product Type | Processor |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Retail |
Technical Information:
| Processor Manufacturer | Intel |
|---|---|
| Processor Generation | 6th Gen |
| Processor Core | Icosa-Core (20-Core) |
| Clock Speed | 2.4 GHz |
| Overclocking Speed | 3.70 GHz |
| L3 Cache | 27.5 MB |
| Processor Bit | 64-bit |
| Lithography | 14 nm |
| Processor Socket | Socket LGA-3647 |
| Processor Code | Skylake |
| Device Supported | Server System |
Physical Characteristics:
| Width | 88.0 mm |
|---|---|
| Depth | 56.5 mm |
Power Description:
| Thermal Specification | 86 °C |
|---|---|
| Thermal Design Power | 160 W |
Certification Standard:
| Green Compliance | WEEE |
|---|
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers