Image may differ from original
Intel ARC-A770 | ARC A770 16GB GDDR6 PCI Express 4.0 Video Graphics Card
|
Part No
|
ARC-A770
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
In Stock
|
|
Condition
|
New
|
$939.55
$892.57Free ground shipping within US up to 10lbs
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- Intel ARC-A770 | ARC A770 16GB GDDR6 PCI Express 4.0 Video Graphics Card
- UPC: 735858500999
General Information:
| Model | A770 |
|---|---|
| Product Type | Graphic Card |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Retail |
Processor & Chipset:
| Chipset Manufacturer | Intel |
|---|---|
| GPU Clock Speed | 2100 MHz |
| CUDA Cores | 4096 |
Memory:
| Memory Size | 16 GB |
|---|---|
| Memory Type | GDDR6 |
| Memory Interface | 256 bit |
| Memory Bandwidth | 560 GB/s |
Resolution & Display:
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
|---|
Interfaces/Ports:
| Host Interface | PCI Express 4.0 x16 |
|---|---|
| Display Port | Yes |
| Number of Display Port | 3 |
| HDMI Port | Yes |
| Number of HDMI Port | 1 |
3D API:
| Supported API |
|
|---|
Physical Characteristics:
| Card Height | Full-height |
|---|---|
| Card Length | Full-length |
| Cooler Type | Fan Cooler |
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers
Related Products
$1,224.95
$1,151.45