Image may differ from original
Kingston KCP432NS8/16 | 16GB DDR4-3200MHz PC4-25600 Non-ECC Unbuffered UDIMM CL22 1Rx8 1.2V 288-Pin Memory Module
|
Part No
|
KCP432NS8/16
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
Call For Price
|
|
Condition
|
Refurbished
|
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- Kingston KCP432NS8/16 | 16GB DDR4-3200MHz PC4-25600 Non-ECC Unbuffered UDIMM CL22 1Rx8 1.2V 288-Pin Memory Module
- Find the Kingston KCP432NS8/16 | DDR4 Module 16 GB DIMM 288-pin 3200 MHz / PC4-25600 CL22 1.2 V Unbuffered non-ECC at GoToDirect.com. A practical and reliable accessory designed to enhance the performance, convenience, or protection of your computer setup. Suitable for home, office, and enterprise use, this product delivers dependable quality and easy integration with your existing equipment. Shop at GoToDirect.com for trusted components, competitive pricing, and fast shipping.
General Information:
| Product Type | RAM Module |
|---|
Technical Information:
| Number of Modules | 1 x 16 GB |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Standard | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | DDR4-3200MHz |
| Bus Type | PC4-25600 |
| Error Checking | Non-ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| RAM Genre | UDIMM |
| CAS Latency | CL22 |
| Memory Voltage | 1.2 V |
| Number of Pins | 288-Pin |
| Memory Rank | Single Rank x 8 (1Rx8) |
| Device Supported | Desktop |
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers