Image may differ from original
Kingston SNV3S/500G | NV3 500GB PCI Express NVMe 4.0 x4 M.2 2280 Solid State Drive
|
Part No
|
SNV3S/500G
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
In Stock
|
|
Condition
|
New
|
$214.59
$199.57Free ground shipping within US up to 10lbs
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- Kingston SNV3S/500G | NV3 500GB PCI Express NVMe 4.0 x4 M.2 2280 Solid State Drive
Kingston SNV3S/500G | NV3 500GB PCIe NVMe 4.0 x4 M.2 2280 Solid State Drive (SSD)
- UPC: 740617344806
Technical Documents:
General Information:
| Product Line | NV3 |
|---|---|
| Product Type | Solid State Drive |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Retail |
Technical Information:
| Storage Capacity | 500 GB |
|---|---|
| Flash Memory Technology | 3D-NAND |
| Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Drive Type | Internal |
| Device Supported | Notebook |
Physical Characteristics:
| Height | 2.3 mm |
|---|---|
| Width | 80 mm |
| Depth | 22 mm |
| Weight | 7 g |
Compliance Standards:
| Green Compliance |
|
|---|
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers