Image may differ from original
Kingston KTL-TS429S8/16G | 16GB DDR4-2933MHz PC4-23400 ECC Registered RDIMM CL21 1Rx8 1.2V 288-Pin Memory Module
|
Part No
|
KTL-TS429S8/16G
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
Call For Price
|
|
Condition
|
Refurbished
|
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- Kingston KTL-TS429S8/16G | 16GB DDR4-2933MHz PC4-23400 ECC Registered RDIMM CL21 1Rx8 1.2V 288-Pin Memory Module
- Find the Kingston KTL-TS429S8/16G | DDR4 Module 16 GB DIMM 288-pin 2933 MHz / PC4-23400 CL21 1.2 V registered ECC for Lenovo ThinkStation at GoToDirect.com. A practical and reliable accessory designed to enhance the performance, convenience, or protection of your computer setup. Suitable for home, office, and enterprise use, this product delivers dependable quality and easy integration with your existing equipment. Shop at GoToDirect.com for trusted components, competitive pricing, and fast shipping.
General Information:
| Product Type | RAM Module |
|---|
Technical Information:
| Number of Modules | 1 x 16 GB |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Standard | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | DDR4-2933MHz |
| Bus Type | PC4-23400 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| RAM Genre | RDIMM |
| CAS Latency | CL21 |
| Memory Voltage | 1.2 V |
| Number of Pins | 288-Pin |
| Memory Rank | Single Rank x 8 (1Rx8) |
| Device Supported | Server System |
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers