Image may differ from original
Micron MT72HTS2G72PY-53E | 16GB DDR2-533MHz PC2-4200 ECC Registered RDIMM CL4 4Rx4 1.8V 240-Pin Memory Module
|
Part No
|
MT72HTS2G72PY-53E
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
Call For Price
|
|
Condition
|
Refurbished
|
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- Micron MT72HTS2G72PY-53E | 16GB DDR2-533MHz PC2-4200 ECC Registered RDIMM CL4 4Rx4 1.8V 240-Pin Memory Module
General Information:
| Product Type | RAM Module |
|---|
Technical Information:
| Number of Modules | 1 x 16 GB |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Standard | DDR2 SDRAM |
| Memory Speed | DDR2-533MHz |
| Bus Type | PC2-4200 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| RAM Genre | RDIMM |
| CAS Latency | CL4 |
| Memory Voltage | 1.8 V |
| Number of Pins | 240-Pin |
| Memory Rank | Quad Rank x 4 (4Rx4) |
| Device Supported | Server System |
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers