Image may differ from original
Micron MTFDKCC30T7TGR | 6500 ION 30.72TB Triple-Level Cell PCI Express NVMe 4.0 x4 U.3 2.5-Inch Solid State Drive
|
Part No
|
MTFDKCC30T7TGR
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
In Stock
|
|
Condition
|
Refurbished
|
$7,234.17
$6,800.12Free ground shipping within US up to 10lbs
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- Micron MTFDKCC30T7TGR | 6500 ION 30.72TB Triple-Level Cell PCI Express NVMe 4.0 x4 U.3 2.5-Inch Solid State Drive
- Shop the Micron MTFDKCC30T7TGR | 6500 ION 30.72TB PCIe NVMe 2.5-inch Solid State Drive and elevate your storage experience! Order now to enjoy exclusive discounts on our cutting-edge tech collection. Explore this great offer and purchase your high-performance drive from Go Direct!
General Information:
| Model | MTFDKCC30T7TGR |
|---|---|
| Product Line | 6500 ION |
| Product Type | Solid State Drive |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Retail |
Technical Information:
| Storage Capacity | 30.72 TB |
|---|---|
| Flash Memory Technology | Triple-Level Cell |
| Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Form Factor |
|
| Drive Type | Internal |
| Drive Encryption | SED |
| Disk Format | 512 |
| Device Supported |
|
Physical Characteristics:
| Height | 15 mm |
|---|---|
| Width | 100.45 mm |
| Depth | 70.1 mm |
| Product Color | Black |
Compliance Standards:
| Green Compliance |
|
|---|
Miscellaneous:
| Additional Features |
|
|---|
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers