Image may differ from original
HP P23449-H21 | 16TB 7200RPM SATA 6GB/s Hot-Pluggable 3.5-Inch LPc Hard Drive for ProLiant Gen8/Gen9/Gen10/Gen10+/Gen11 Servers
|
Part No
|
P23449-H21
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
In Stock
|
|
Condition
|
Refurbished
|
$578.43
$537.94Free ground shipping within US up to 10lbs
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- HP P23449-H21 | 16TB 7200RPM SATA 6GB/s Hot-Pluggable 3.5-Inch LPc Hard Drive for ProLiant Gen8/Gen9/Gen10/Gen10+/Gen11 Servers
- Upgrade your data transfer speed with the HPE P23449-H21 | 16TB SATA 6GB/s 7200RPM Business Critical (512e ISE) LFF 3.5-inch LP Internal Hard Drive! Shop the latest tech at Goto Direct and enjoy limited-time offers. Don’t miss out—purchase now and explore incredible savings!
General Information:
| Model | MB016000GWZHD |
|---|---|
| Product Type | Hard Drive |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Retail |
Technical Information:
| Storage Capacity | 16 TB |
|---|---|
| Spindle Speed | 7200 |
| Interface | 6Gb/s SATA |
| Hard Drive Cache | 256 MB |
| Drive Type | Internal |
| Hot Swappable | Yes |
| Disk Format | 512e |
| Device Supported | Server System |
| Compatibility |
|
Physical Characteristics:
| Form Factor | 3.5" |
|---|---|
| Height | 26.10 mm |
| Width | 101.85 mm |
| Depth | 147.00 mm |
| Weight | 670 g |
Compliance Standards:
| Green Compliance | WEEE |
|---|
Miscellaneous:
| Product Disclaimer! |
This product is a model part. Upon ordering, you will receive a generic model part. However, if you are seeking a specific part number within the same model range, please specify it to avoid any inconvenience. |
|---|
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers