Image may differ from original
HP P23608-K21 | 16TB 7200RPM SAS 12GB/s (ISE) Hot-Pluggable 3.5-Inch LPc Hard Drive for ProLiant Gen10/Gen10+/Gen11 Servers
|
Part No
|
P23608-K21
|
|
Manufacturer
|
|
|
Category
|
|
|
Availability
|
In Stock
|
|
Condition
|
Refurbished
|
$647.37
$608.53Free ground shipping within US up to 10lbs
Payment:
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
- HP P23608-K21 | 16TB 7200RPM SAS 12GB/s (ISE) Hot-Pluggable 3.5-Inch LPc Hard Drive for ProLiant Gen10/Gen10+/Gen11 Servers
- Experience high-speed data access with the HPE P23608-K21 | 16TB 7200RPM LFF 512e SAS-6Gbps Low Profile Carrier Midline 3.5-inch Hard Drive for ProLiant Gen9 Gen10 Servers! Order from Goto Direct today and explore our fantastic sales. Don’t miss this opportunity to purchase and enhance your system’s capabilities!
General Information:
| Model | MB016000JYDKL |
|---|---|
| Product Type | Hard Drive |
| Package Quantity | 1 |
| Package Type | Retail |
Technical Information:
| Storage Capacity | 16 TB |
|---|---|
| Spindle Speed | 7200 |
| Interface | 12Gb/s SAS |
| Hard Drive Cache | 256 MB |
| Drive Type | Internal |
| Hot Swappable | Yes |
| Drive Encryption | ISE |
| Disk Format | 512e/4Kn |
| Device Supported | Server System |
| Compatibility |
|
Physical Characteristics:
| Form Factor | 3.5" |
|---|---|
| Height | 26.11 mm |
| Width | 101.85 mm |
| Depth | 147.00 mm |
| Weight | 670 g |
Compliance Standards:
| Green Compliance | WEEE |
|---|
Miscellaneous:
| Product Disclaimer! |
This product is a model part. Upon ordering, you will receive a generic model part. However, if you are seeking a specific part number within the same model range, please specify it to avoid any inconvenience. |
|---|
Trusted by Leading Enterprises and Thousands of Satisfied Customers