Supermicro PWS-860P-1R2 | 860-Watts Platinum Efficiency Redundant Power Supply for 1U Server
Part No
PWS-860P-1R2
Manufacturer
Category
Availability
In Stock
Condition
Refurbished
Free ground shipping within US up to 10lbs
Payment:
Payment methods
WORLDWIDE SHIPPING
BEST PRICES GUARANTEED
EASY CLAIMS & RETURNS
SECURE PAYMENT
TRACK YOUR ORDER
Description:
  • Boost your system's reliability with the Supermicro PWS-860P-1R2 | 860W Platinum Efficiency Redundant Power Supply for 1U Server, designed to deliver stable and efficient power for desktops, servers, and workstations. Shop high-quality power supplies today at Goto Direct!
General Information:
Product Type Redundant Power Supply
Package Type Retail
Package Quantity 1
Technical Information:
Efficiency 94 %
Power Description:
Voltage Range
  • +5 V DC x 4 A
  • +12 V DC x 71.6 A
Output Power 860 W
Input Voltage 100-240 V AC
Output Voltage 12 V DC
Input Current 5.5 A
Output Current 71.6 A
Frequency Range 50-60 Hz
Physical Characteristics:
Form Factor Rack-mountable
Device Supported Server System
Height 322 mm
Width 54.5 mm
Depth 40.25 mm